wz
Zpět na DeDyho WEB

Jak na modifikace Half-Life 2.

Následující článek je věnován těm hráčům, kteří kolem sebe neustále slyší o nějakých modifikacích, přitom netuší co udělat pro to, aby si je zahráli. Navíc i zkušený uživatel Steamu, může být překvapen zjištěním, že originál Half-Life 2 není podmínkou k hraní modifikací.

Pro ty co mají zkušenost s programem Steam, můžou tento odstavec přeskočit. Kdo ne, ať čte dál! Steam je program, který je nutný pro hraní nejen Half-Life 2, ale i všech ostatních her od Valve. Pokud tedy chce někdo hrát Counter-Strike, potřebuje Steam! Taktéž bez něj nelze hrát modifikace. Proč? Hráč, který si koupí hru od firmy Valve, musí jako první krok nainstalovat Steam, ve kterém si založí svůj vlastní účet, chráněný heslem. Do tohoto vlastního účtu zadá sériové číslo, které obsahuje krabice se zakoupenou hrou. Poté již může instalovat hru a má přitom na výběr ze dvou možností. První a rychlejší je z přiloženého CD/DVD. Druhá možnost je stáhnout si hru přes internet, což se hodí pokud má někdo CD či DVD poškozené. Nainstalovaná hra je pak zobrazena v seznamu her v programu Steam, který je tak nutné spustit před samotným hraním. Co je ale podstatné je, že další nové hry se přidávají do již vytvořeného účtu ve Steamu. Ty jsou pak zobrazovány v seznamu her. Znamená to, že kdo si koupí např. hru Half-Life 2: Episode Two, zadá jen sériové číslo, nainstaluje hru z DVD či internetu a spustí ji ze seznamu ve Steamu a hraje. Co je ovšem nejlepší, že účet není vázán na dané PC. Pokud mám touhu a možnost si zahrát nějakou modifikaci např. v práci, nic mi v tom nebrání, jen je třeba vykonat instalaci Steamu a her. Nevím jak ostatní, já tomu říkám férový přístup k zákazníkovi.

Ještě nedávno jsem si myslel, že abych mohl hrát modifikaci Empires pro HL2 je nutné mít v Steamu nainstalovanou hru Half-Life 2. Naštěstí tomu tak není a množství lidí, mající šanci si zahrát modifikace pro HL2 je podstatně vyšší. Stačí, aby hráč měl možnost si ve Steamu v kolonce Tools stáhnout položku Source SDK Base, kterou zpřístupňuje nejen Half-Life 2.
Je všeobecně známo, že modifikace jsou na internetu ke stažení zdarma. Co už zadarmo není je originál hry Half-Life 2. Jenže existují i jiné varianty nákupu, které odemknou onu vyžadovanou položku Source SDK Base k hraní modifikací.

  1. Nejlevnější variantou nákupu je Half-Life 2: Episode One (podzim 2008 za 250 Kč). Jedná se o datadisk, který nevyžaduje původní HL2 a navíc obsahuje Half-Life 2: Deathmatch.
  2. Na druhé místo musím zařadit Half Life 2: Episode Pack (podzim 2008 za 400 Kč).
  3. Za stejnou cenu lze pořídit samotný Half-Life 2 (podzim 2008 za 400 Kč). K němu navíc dostane hráč Half-Life 2: Deathmatch a Half-Life 2: Lost Coast.
  4. Titulem za 400 Kč na podzim 2008 se stává také Portal.
  5. Další možností je zakoupit si pouze a jen Day of Defeat: Source (podzim 2008 za 600 Kč).
  6. Zajímavou variantou nákupu je Half-Life 2: The Orange Box (podzim 2008 za 750 Kč), který obsahuje vše okolo Half-Life 2 + Team Fortress 2 + Portal. Jediné co nemá je Day of Defeat: Source.
  7. Poslední možnost je zajímavá pro hráče vyhledávající multiplayer. Jedná se o Counter-Strike: Source DVD (podzim 2008 za 850 Kč), který také obsahuje Day of Defeat: Source a Half-Life 2: Deathmatch.

Někdo může zcela oprávněně namítnout, že ceny můžou být i nižší. Ano, lze nakupovat po internetu a na něm lze nalézt poněkud zajímavější ceny daných produktů. To už ale musím nechat na umu každého z hráčů. Přesto je tu ještě jedna možnost jak nakupovat. A tou je samotný Steam, který hry nabízí k zakoupení s cenami o 40 až 60 % nižšími, než v kamenném obchodě. Jen je potřeba na to mít embossovanou kartu (nebo přítele) umožňující provádět platby tímto systémem. Obyčejná platební karta běžná v českých zemích, tak tomuto účelu neposlouží. Tento nákup má ale jednu nevýhodu. Je potřeba počítat s tím, že hráč neobdrží krabici s médiem a zakoupenou hru si bude muset stáhnout přes internet!

Nákup přes internet má ale ještě jednu obrovskou výhodu. Lze si na něm vybírat z daleko více variant kompilací různých produktů. Zmíním tak např. Team Fortress 2 + Garry’s mod za 25 $. Zpět ale k modifikacím. Platí totiž jedno pravidlo. To co je placené, od Valve a běží to na Source engine, zpřístupní také Source SDK Base! Lze tak tedy koupit obyčejný Half-Life 2 Deathmatch za 5 $ na Steamu a hned je také možné hrát modifikace. Pozor, neplatí to na akce poskytované zdarma pro majitelé grafických karet Ati. Akci zdarma lze aktivovat na tomto linku. Samozřejmě je nutné mít program Steam a založit si na něm účet.  

Nyní se ještě vrátím k Half-Life 2: The Orange Box. Ten totiž obsahuje Team Fortress 2 a Half-Life 2: Episode Two, což jsou hry, které vylepšují grafický Source engine. Dnes je již několik modifikací, které tyto funkce využívají. Co ale pak ti, kteří TF2 nebo Ep2 nemají! Nemusí se bát, tyto vylepšené modifikace si určitě zahrají. Důvod! Férový přístup Valve, který přidal možnost stáhnout položku Source SDK Base - Orange Box v kolonce Tools, která tyto novinky grafického rozhraní zahrnuje.

Na závěr přikládám odkaz na seznam produktů Valve zpřístupňující modifikace. Pozorné oko si všimne, že na seznamu je také Left 4 Dead.

Zpět na DeDyho WEB