wz
Zpět na DeDyho WEB
 

Fistful of Frags – tipy a triky – modifikace pro Half-Life 2.

Popisovaná verze 1.35 vydaná 5. 4. 2008 – www.fistful-of-frags.com

Pro ty, co oslovila nedávno uveřejněná recenze na opravdu podařenou modifikaci Fistful of Frags jsem se rozhodl sepsat několik rad do začátků. Hra je to opravdu možnostmi nabitá, tak neváhejme!

 
   
 
   
 
   
 

Předně je důležité nestřílet vše co se hýbe. Pokud si nejsi jist, zda míříš na nepřítele, nestřílej! Raději se nech zabít, případná ztráta proslulosti za zranění či usmrcení spoluhráče je obrovská! Je důležité se zaměřit na rozeznávání modelů. Jednoduchá pomůcka - u desperátů se nedá přehlédnou dlouhý světlý plášť. Pokud nevíš za koho hraješ, stačí kouknout na barvu HUDu. Desperátové ji mají červenou, vesničané modrou.

Na začátku hry s 25 body proslulosti (Notoriety), je důležité si rozmyslet s čím se chceš vydat do boje. Platí ale pravidlo, že na každou mapu se hodí jiný styl boje, tedy vzít si tu či onu zbraň. Proto bych si dovolil vyspecifikovat jakási povolání vhodná pro začátek hry. Číslo v závorce udává potřebné množství Notoriety (proslulosti).

Cowboy: Colt Navy (15), Ostruhy (10)
Pistole má rychlou střelbu a nabízí celkem 6×3=18 nábojů, což je tak akorát. Ostruhy (Spurs) přidávají staminu na 100 %, která se hodí jak při dlouhém běhu, kdy se pronásleduje nositel peněz, ale hlavně při pěstním souboji. Nedostatek staminy má za následek, že údery pěstí nejsou účinné! Tato výbava se hodí do map, kde dochází k bojům na blízko a střední vzdálenost.

Rifleman: Smith Carbine (25)
Pro začátečníka opravdu dobrá puška která je přesná, účinná, ale drahá. Takže nelze na začátku přidat žádné další vybavení a i přídavné náboje Rifle ammo je za 7 bodů proslulosti. Základních nábojů je jen 11, což je pro ostřelovače celkem málo. Nabíjení je neskutečně pomalé, takže je nejlepší si to s oponentem rozdat nablízko pěstmi, místo zdlouhavého strkání náboje do hlavně.

Bowman: Bow (22), Arrows (3)
Ovládat luk je opravdu těžké. Ten hráč, který se s ním naučí střílet, bude odměněn dvojnásobným množstvím proslulosti oproti pušce. Navíc nabíjení je rychlé a možnost si přidat další šípy, je na začátku ta nejlepší volba jak bojem rychle dosáhnou velké proslulosti s dostatkem munice.

Cashier (pokladník): Deringer (8), Bunda (15)
Malá pistolka Deringer je poměrně účinná, vůbec bych ji nepodceňoval. Navíc umožňuje dva rychlé výstřely za sebou. To co je ale pro pokladníka (Cashier) nejpodstatnější je kožená bunda, která zajistí 30% zrychlení započítání peněz a otevírání truhel!

Demoman: Colt Navy (15), Dynamit (10)
Mě osobně se dynamit moc neosvědčil. Vídám ale hrát borce, kteří zázračně dokážou přes malé okno na dálku vyčmudit nejednoho zakempovaného nositele dolarů. Ten kdo chce mít více než dva dynamity, stačí zakoupit další pár nitroglycerínu a budou tedy celkem 4. Kolik maximálně lze takto dynamitů získat, jsem nezjišťoval.

Knifer: 4× Knife (4×6)
Jedná se o borca, který neustále jen vrhá nože a je to neuvěřitelná frajeřina! Nože lze sbírat ze země zpět.

Modifikace samozřejmě obsahuje daleko více zbraní a vybavení. O to hůře se pak vybírá, když proslulost stoupne a musím podotknout, že každý kousek výbavy je něčím užitečný. Jde o to si "jen" vybrat to co opravdu hráč využije.
Poměrně drahý, ale taky velmi dobrý je šátek přes tvář, který přidává 25 zdraví. Co je ale podstatné, šátků si lze vzít současně několik, což přidává ještě více zdraví.
Boty na zrychlení taky nejsou marné, přednost ovšem dávám ostruhám, které přidají staminu a navíc jsou levnější.
Drahá ale účinná zbraň na blízko je sekera, obzvláště ta vržená je smrtelná. Naučit se ji ovládat je ale poměrně těžké. O brokovnici jsem na fóru zjistil, že vystřelí čtyři kulky. Když všechny 4 zasáhnou cíl, způsobí poškození 56 (4×14). Ovšem když zasáhne jen jedna, poškození je pouze 8. Takže když to dopočítám logicky; dvě poškodí za 20 (2×10) a tři za 36 (3×12).

Asi nejpodstatnější je vědět, kde se momentálně na mapě nachází truhla s penězi. Zobrazit si ikonu/y truhly lze klávesou "V". Ta dokonce zobrazuje, zda je truhla prázdná, nebo plná dolarů. Doporučuji pravidelně kontrolovat, truhly se opakovaně doplňují (asi nějaký tajný neviditelný sponzor). Navíc u velkých map je to jediná možnost jak nejrychleji zjistit, kde truhla v mapě leží. Pozor ale na zahřívací kolo! To má truhlu umístěnou jinde, než v kole ostrém.
Co můžu jen doporučit je sledovat stav financí obou týmů. Ukazatel v levé horní části obrazovky tak zobrazuje plnou barvou ty peníze, které tým již získal a světlejší ty, které někdo drží u sebe a snaží se je započítat. Pokud někdo nese peníze, měl by si dávat pozor na vlastní ukazatel držených peněz (vpravo dole), neboť při sebrání dalšího balíku dolarů, se začíná započítávat od začátku a s navýšenou částkou, tedy déle!

Léčit se lze jen jedním způsobem. Sebrat vybavení po padlém. Přidá to ale jen 15 zdraví, takže to není žádná velká sláva. Kromě drobného vyléčení to také přidá munici té zbraně, kterou dotyčný nebožtík nesl. Pokud tedy měl luk, budou to šípy, které borcovi s flintou jsou asi k ničemu, že áno :o)
Asi nejtěžší fází hry je skolit nositele peněz. Hra má spawn hráčů zcela náhodný a k tomu kdekoli na mapě. Proto je těžké koordinovaně útočit na bránící se skupinu. Zde je každá rada drahá.

Snad vše podstatné bylo napsáno, přeji hodně zábavy.

Zde je recenze Fistful of Frags.

Zpět na DeDyho WEB