wz
Zpět na DeDyho WEB
 

Fistful of Frags – modifikace pro Half-Life 2.

Popisovaná verze 1.35 vydaná 5. 4. 2008 – www.fistful-of-frags.com

Dnes začnu netradičně - nostalgicky. Je to již hodně let co jsem si myslel, že slovo Deathmatch zmizí společně s označením Doomovka. Poslední sólovou hru, ve které jsem měl za úkol přežít co nejdéle, postřílet co nejvíce zúčastněných a k tomu se ve hře bavit, přiřazuji gamesce Quake 2. Byla to doba, kdy taktické hraní bylo v plenkách a dobré hráče od těch méně zručných dělil um, zda dokážou či nedokážou vychytávky typu "Rocket Jump". Po té jsem začal dávat přednost nastupujícím taktickým hrám jako Team Fortress Classic, Counter-Strike či Battlefield v domnění, že DM už nikdy hrát nebudu.
Proč o tom ale píši. Nedávno jsem měl tu čest vyzkoušet Deathmatch znovu a světe div se, já se u něho i bavil! Modifikace pod názvem Fistful of Frags tak ukázala, že staré herní principy můžou nabídnout něco nového - zábavného. Naštěstí FoF nabízí nejen sekundární Deathmatch, ale hlavně primární herní mód Few Dollar More (pár dolarů navíc) a to je teprve nášup zábavy.

Hlavní rysy hry:
divoká přitom pomalá, inovační, srandovní, taktická.

 
   
 
   
 
   
 
   
 

Jak jsem již naznačil, klání v multiplayeru odehrávající se na divokém západě je založeno na získávání dolarů. V hodnotící tabulce tak vznikla nová položka, která nenese název Dollars jak by si někdo mohl domyslet, nýbrž Notoriety (proslulost). Ta je odvozena nejen podle získaných peněz, ale také od toho, jak si hráč počíná v soubojích či při týmové hře.
Notoriety (proslulost) je tak jeden ze zásadních inovačních prvků celé modifikace, který ovlivňuje hratelnost Fistful of Frags hned v několika směrech. Dnešní hry hodnotí hráče na základě jistých úspěchů na bojišti. Bohužel většina takto získaných bodů je založena na počtu usmrcených nepřátel. Což je nespravedlivé pro ty hráče, kteří větším podílem zranily oponenty v boji a zvýhodňuje to ty, co jen "dorazí" zraněné. FoF tento problém řeší a Notoriety tak započítává už pouhá zranění oponenta. Kolik bodů proslulosti hráč získá je navíc ovlivněno tím, jakou zbraní ke zranění, či usmrcení došlo. Platí při tom pravidlo, že čím lepší zbraň, tím méně proslulosti. Tedy pokud někoho zasáhnu lukem - což je těžké - dostanu za to hodně proslulosti. Kdežto když někoho zastřelím puškou, bude ji méně, protože to bylo snadné.

A o co ve hře tedy jde? Je to boj dvou skupin - desperátů a vesničanů - kteří na mapě hledají truhle nebo měšce s tolik vytouženými penězi. První výstřely hráčů tak zazní u truhly s dolary, která se náhodně objeví v mapě, na jednom z několika předem definovaných míst. Jenže pouze otevřít truhlu nestačí. Ten hráč, který peníze získal musí po určitý časový limit přežít. Trvání je přitom úměrné získané částce, která může být od 250 do 5000 $, což se liší od každé mapy.
Získávání dolarů tak zcela zásadně ovlivňuje proslulost hráčů. Už jen pouhé otevření truhly přidává hvězdičky, které značí započítání Notoriety. Tu dostanou i ti hráči, kteří byly poblíž a hra jim dávala přímo za úkol bránit toho, kdo truhlu otevírá. Což je samozřejmě počátek celého procesu započítání peněz. Následuje obrana toho, kdo dolary nese a pokud dojde k souboji, ten hráč který brání a zraní či usmrtí protivníka, dostane body nejen za souboj, ale i za obranu peněz. Boje se tak uskuteční tam, kde se nachází hráč s penězi, což může být kdekoliv, protože čekat na místě se moc nevyplácí. Především proto, že ten hráč, který má peníze u sebe, je zobrazován ikonou a každý vidí, kde se nachází a jak dlouho dolary ještě ponese. Pokud dojde k usmrcení nositele, peníze zůstanou ležet na zemi tak dlouho, dokud je někdo nesebere.

Tím jsme si vysvětlili herní principy. Ještě ale nepadl důvod, proč je tak důležité onu proslulost získávat. Modifikace obsahuje poměrně velké množství zbraní a doplňků. A každý hráč si může nakoupit to co se mu momentálně hodí. A na nákup slouží právě ona proslulost.
Na začátku hry dostane každý hráč 25 Notoriety a ty mu poslouží na nákup prvních, základních zbraní. Aby hráč dosáhl na ty lepší pušky, nebo kousky oblečení přinášející různé vymoženosti, bude muset získat body na bojišti. Ale pozor! Ten hráč, který zraní či usmrtí spoluhráče o proslulost přijde! Což je konečně páka na ty, co střílejí bez rozmyslu do všeho co se hýbe. To že občas někdo někoho picne zcela náhodně je prostě smůla a popravdě i částečná nešikovnost onoho smolaře.

Dějství na divokém západě je doprovázeno občasnými chybami a sem tam se objeví i nějaké ty grafické nedokonalosti, které se ovšem dají jednoduše překousnout díky vysoké hratelnosti a atmosféře. Tu dokreslují poměrně různorodá prostředí, kde se hra odehrává. Hráči tak zavítají do měst, dolů, pouští či hor. Kvalita grafiky je přitom odlišná na každé mapě zvlášť, což poukazuje na schopnosti jednotlivých mapperů poprat se s estetikou. Co se týče množství map, tak jich je zatím 7, což není mnoho. Toho bych se ale nebál, verze 1.4 přidá další dvě mapy a další budou jistě následovat. Navíc velké množství zbraní a taktik boje jen zvyšuje zvědavost hráčů a nutí je to zkoušet stále nové a nové kombinace vlastní postavy. Přitom naučit se vrhat nože, sekeru či dynamit, považuji za jednu z nejvyšších dovedností hráče.

Verdikt:
Fistful of Frags je konečně první hra, která přidává pro mě natolik vysněný herní prvek "započítávání zranění", že jsem ji okamžitě zařadil mezi velmi oblíbené. Dokonce to dělá lépe, než jsem si sám představoval a hratelnost je díky systému hry hodně vysoká. Dle mě je to natolik zásadní herní vlastnost, že za několik let bude zcela běžnou součástí všech 3D akcí. Nedá mi to a musím zde zmínit více než deset let starou opět westernovou 3D akci pod názvem Outlaws, která taky jako první přidávala nové herní vlastnosti, které byly neprávem přiřčeny např. Half-Life 1. Výtečně divoký západe! Už teď se těším na to, jakým směrem se modifikace bude dále vyvíjet.

Hodnocení:   (5/5)

Tipy a triky jsou zde

 
Plusy:
Započítá již pouhé zranění hráče
Mnoho variant vybavení hráče
Sranda
  Mínusy:
Kolísající kvalita grafiky
Málo map
Zpět na DeDyho WEB