wz
Zpět na DeDyho WEB
 

Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření) 17. 11. 2009

Jedná se o rozšíření, které nelze hrát bez základní hry Carcassonne. Přináší 18 nových herních karet s krajinou, figurky pro šestého hráče, novou velkou figurku pro všechny hráče (má hodnotu dvou malých), bodovací karty (50 a 100) pro ty, co prošli cílem a pravidla pro nové herní karty (hostince a katedrály). Rozšíření na první pohled nepřináší v podstatě nic nového. Proč ho tedy kupovat?

Nových herních karet je pravda „jen 18“, nicméně jejich počet mi přijde pro hru dostatečný. Důležité je, že jejich malby obsahují nové druhy, např. zakončení rovné cesty ve městě, hradby města po 3 a 4 stranách karty, město se zakončením dvou cest, atd. Ovšem nejpodstatnějšími kartami rozšíření jsou již z názvu patrné hostince a katedrály. Hostince povyšují cestu z jednoho bodu na dva a katedrály zase město ze dvou bodů na tři. Ovšem pokud cesta nebo město s touto kartou zůstane neuzavřené, na konci hry se nezapočítávají body žádné.

Cesta s hostincem se tak rázem stává bodově zajímavější, čímž se díky tomuto rozšíření vyplatí i ostatním hráčům parazitovat na obyčejné cestě. Přeci jen by byly sami proti sobě, kdyby nevyužili možnosti se na soupeřovu cestu napojit a získat tak další snadné body. Přesto hostince nestrhávají hráče k tak urputným bojům, které se odehrávají o města s katedrálou. V těchto bojích totiž platí, že když se dva perou, třetí nebo i čtvrtý se směje. Těmto stranám se naskytá prostor pro položení karty tak, aby se město nedalo dokončit, čímž nejenom-že zablokuje figurky, ale jako bonus se za město na konci hry nebudou počítat body. Je to pravda podlost, nicméně je to v rámci hry v naprostém pořádku. Jediná mrzutost, která tak může nastat přichází s člověkem, který špatně nese tuto taktiku a vytváří negativní atmosféru během hry. Pravda, je tu ještě jedna, náhodou vytvářená smůla. Když karty s katedrálou (celkem jsou dvě) přijdou až ke konci hry, kdy je jasné, že město nebude dokončeno a slouží k jedinému účelu. Strčení do soupeřova města za výše popsaným účelem.

Každopádně nové karty umožňují ještě více možných variant investování na utvářené krajině tak, aby hráč byl připraven na jakoukoli náhodně vytaženou kartičku. Stále zde platí, že rytíři a lupiči se investují operativně, tak jak hráči utváří krajinu. Nová, velká figurka zastupující dvě normální se odkazuje na bojový styl hry prvního rozšíření, který jak je patrné z textu, se mi velmi zamlouvá.

Figurky pro 6 hráče jsme zatím nevyužili. Maximálně jsme hru hráli v 5 lidech, kde už i tak byla nutná spolupráce a velká míra diplomacie. Pokud něco chci od druhého, musím mu sám ukázat dobrou vůli, což se může, ale taky nemusí vyplatit. Prostě paráda. Jsou to přesně ty možnosti, které Carcassonne dělají stále zábavnou a nestárnoucí hrou.

Hodnocení:   (5/5)

Verdikt:
Základní hra je plná možností a vydrží dlouho bavit dva a více lidí. Ale teprve 1. rozšíření, vnese do hry více bojovnosti a diplomacie. Hostince a katedrály si přitom ponechávají malebnou tvořivost krajiny a nutnost různorodě investovat. Náhoda zase může a nemusí pomáhat nezkušeným, ale i zkušeným hráčům. Prostě některá hra je těžkopádná, jiná zase pěkně odcejpá.

Zpět na DeDyho WEB